Hera w mitologii greckiej trzecia córka Kronosa i Rei, żona Zeusa. Według niektórych źródeł była trzecią małżonką władcy bogów, po Metydzie (Metis) i Temidzie. Była również Zeusową siostrą, królową Olimpu, boginią niebios i płodności, patronką macierzyństwa, opiekunką małżeństwa, piękna i rodziny.
Uosabiała cnoty małżeńskie, w związku z czym walczyła z wszelkimi
przejawami zdrady; sama cierpiała z powodu niewierności małżonka. Mity
związane z Herą opisują przede wszystkim jej spory i pojednania z Zeusem
oraz mściwe knowania wymierzone przeciwko kochankom i nieślubnym
dzieciom małżonka. Z tego powodu stała się symbolem zazdrości.
Jako miejsce narodzin Hery mity podają Argos lub wyspę Samos. Najważniejsze ośrodki kultu Hery znajdowały się właśnie na tych wyspach, a także na Peloponezie i w Olimpii, gdzie co pięć lat odbywały się na cześć Hery igrzyska dziewcząt.
Ruiny świątyni Hery w Agrigento
Pierwotnie jej wizerunkiem był prosty słup lub belka. Później
przedstawiano ją jako poważną, dostojną matronę, często z owocem granatu
w ręce – symbolem płodności – lub z lilią. Według Parandowskiego Hera
na głowie nosiła także diadem z gwiazd. Poświęcony jej ptak to kukułka,
lecz często przedstawia się Herę na rydwanie zaprzężonym w pawie, którym powozi Iris, według mitologii jej pokojówka. Oprócz pawi częstym atrybutem Hery jest krowa (Homer często nazywa boginię "krowiooką", chwaląc w ten sposób jej wielkie, brązowe oczy).
Dzieci Hery to Ares, Hefajstos (którego – według niektórych mitów – miała spłodzić sama, bez pomocy Zeusa), Hebe oraz Ejlejtyja, bogini czuwająca nad porodem. Hera pokłóciła się z Ateną i Afrodytą o złote jabłko które Eris rzuciła na stół podczas uczty. Odpowiednik Hery w mitologii rzymskiej to Junona.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz